17 січня Всесвітній День дітей-винахідників
Щороку 17 січня в усьому світі відзначається День дитячих винаходів.. Прагнення винаходити – це природний стан усіх дітей. Діти – великі творці та вигадники.
Датою свята обрано день народження вченого, винахідника, політичного діяча США Бенджаміна Франкліна. Він вважав винахідництво одним з видів державної діяльності. Першим винаходом Бенджаміна Франкліна (тоді його звали ще просто Бен) стали ласти. Майбутній політик, якому на той момент ледь виповнилося 12 років, змайстрував їх з дерев'яних дощечок. Ці ласти, закріплені на руках, дозволяли юному Франкліну розвивати таку швидкість у воді, що він миттєво став кумиром хлопчаків чи не всього Бостона. Після фурору з дерев'яними ластами Франклін експериментував уже не перестаючи. Він увів позначення електрично заряджених станів «+» та «-», довів електричну природу блискавки, у 1752 році запропонував проект громовідводу, уперше застосував електричну іскру для вибуху пороху, отримав патент на конструкцію крісла-качалки.
Хлопчик Луї Брайль став відомим на весь світ завдяки створенню шрифту, за допомогою якого незрячі люди можуть читати й писати. Юний винахідник втратив зір у восьмирічному віці. До 15 років Луї розробив рельєфно-крапковий тактильний шрифт, за допомогою якого розпізнавати символи можна було одним дотиком пальця. Тим самим він змінив життя мільйонів. Сьогодні, майже два століття по тому, шрифт Брайля адаптований для безлічі мов і є безцінним інструментом навчання та комунікації незрячих людей. Першою книгою, яка була надрукована цим шрифтом, стала «Історія Франції» (1837 рік).
Максим Лема – учень 8 класу Львівського фізико-математичного ліцею. Учень Малої академії наук України. Створив модель робота, який здійснює заміри приміщень і складає їх план. На башті є ультразвуковий сенсор – найголовніше в начинні робота. Завдяки йому машина відсилає та приймає сигнали, тобто проводить сканування. За секунду вона встигає 15 разів передати дані комп’ютеру. А для нього треба було створити спеціальну програму, яка обробляє цифри та створює план.
Саме у комп’ютерній програмі секрет Максимової розробки. Він каже, що раніше у подібних вимірювальних приладах використання ультразвукових сенсорів себе не виправдовувало - виміри були не зовсім точні. Тепер це можливо, адже комп’ютер чітко скеровує робота, щоб він посилав ультразвуковий імпульс на кожен градус кута повороту.
Винахід школяра Максима Шумакова з Волинської області – пристрій для відстеження перешкод для безпілотників. Система дозволить дрону повернутися «додому», якщо ворог почне «глушити» його засобами радіоелектронної боротьби. «Я використав алгоритм, який дозволяє визначати перешкоди в реальному часі, система запам’ятовує траєкторію польоту, за якою безпілотник може повернутися назад. Пристрій я показував президенту, він дуже зацікавився ним. Аналоги є, але вони коштують близько 100-200 доларів, мій пристрій – 20-30 доларів», – говорить юний винахідник.
Борис Чубін 14-річний одеський школяр створив унікальний навігаційний міні-комп'ютер для сліпих людей. Юного генія визнали переможцем всеукраїнського конкурсу «Інноваційний прорив-2013» та запросили на стажування до США.
Для розробки проекту я взяв за основу різні комп'ютерні програми, а ряд функцій приладу, який виконаний у вигляді годинника, довелося розробляти самостійно. По суті, створено детальну карту, керовану за допомогою голосових команд. Вона деталізує всі вулиці, перехрестя, світлофори. Пристрій не тільки підказує, куди і як краще пройти, а й визначає, який саме вид транспорту — тролейбус, трамвай, маршрутне таксі — треба сісти. Навігатор може просканувати навіть правильність отримання решти при покупках у магазинах.
Навесні 2016-го Валентин почав експериментувати у домашніх умовах. Щоб отримати волокно, дубове листя з довколишнього лісу варив, дробив у блендері, вручну розкочував масу на тонкі листи, сушив і отримував перші зразки паперу. У серпні проект створення паперу з опалого листя подав на конкурс від Малої академії наук, пройшов усі етапи олімпіади всередині України та таки поїхав до Кенії, де отримав Гран-прі. З того часу зі своїм проектом він побував на конференціях та конкурсах у Сербії, Словаччині, Польщі, Німеччині, Франції, США, Кореї та Китаї. Поради профі різних спеціальностей, від хіміків до маркетологів, записував, досвід – вивчав.
Майже чотири роки тому Валентину запропонували роботу на Житомирському картонному комбінаті. Тепер він обіймає посаду спеціаліста з впровадження інноваційних технологій та втілює свою розробку у промислових масштабах.