Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірусна інфекція — вірусне антропонозне захворювання з групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), яке зустрічається в усі сезони року та характеризується ураженням верхніх відділів респіраторного тракту та незначно вираженою інтоксикацією із доброякісним прогнозом за винятком особливих варіантів — тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS, ТГРС), близькосхідного коронавірусного респіраторного синдрому та коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19), спалах якої йде з пандемічним поширенням з 2019 року.
Тяжкість і сукупність симптомів різняться в людей із COVID-19. У деяких людей мало, або взагалі немає симптомів, а деякі хворіють тяжко і помирають. Симптоми можуть включати:
-
Лихоманку
-
Кашель
-
Біль у горлі
-
Закладеність носа або нежить
-
Задишку або утруднене дихання
-
Озноб або повторюване тремтіння з ознобом
-
Втрату нюху або смаку, якої раніше не було
-
Втому
-
Біль у м’язах
-
Головний біль
-
Нудоту або блювання
-
Діарею.
-
Період інкубації (тобто час від зараження до появи симптомів) коливається від 2 до 14 днів, при цьому для варіанту Омікрон медіана часу становить лише 2–4 дні (1). Багато інфікованих людей не мають симптомів або мають легку форму захворювання. Ймовірність цього змінюється залежно від варіанту SARS-CoV-2 і присутнього в людини ризику розвитку тяжкого захворювання, включаючи статус імунізації проти COVID.
У більшості пацієнтів симптоми зникають приблизно через тиждень. Однак у деяких пацієнтів захворювання починається з легких симптомів, потім через тиждень клінічний стан погіршуються, прогресуючи до тяжкої форми захворювання, включаючи ГРДС. Тривала хвороба більш поширена у пацієнтів із тяжкою формою захворювання, але навіть пацієнти з легким перебігом захворювання можуть мати стійкі симптоми, включаючи задишку, кашель і нездужання, які тривають тижнями або навіть місяцями. Результати ПЛР тестів на вірус у пацієнтів можуть залишатися позитивними протягом щонайменше 3 місяців, незалежно від симптомів. Однак, навіть пацієнти із затяжними симптомами, як правило, не вважаються заразними, оскільки після 10 днів захворювання посів вірусу з верхніх дихальних шляхів пацієнтів рідко є успішним.
COVID-19 також може бути пов’язаний із довгостроковими наслідками гострого захворювання (4), а симптоми можуть зберігатися протягом місяців. На це вказують багато назв, зокрема довготривалий COVID, довготривалий COVID-19 та синдром або стан після гострого COVID-19, і за оцінками, це стосується від 25 до 50 % всіх пацієнтів у деяких опитуваннях, проведених у США. Часто реєструється втома, слабкість, біль, біль у м’язах, задишка та когнітивна дисфункція. Фактори ризику виникнення довгострокових наслідків можуть включати більш тяжку картину захворювання, похилий вік, жіночу стать і раніше існуюче захворювання легень. Нещодавно було встановлено міжнародне визначення випадку, щоб допомогти в діагностиці та подальшому вивченні цього захворювання.